
Zawieszenie spłaty kredytu
Wakacje kredytowe
Zawieszenie spłaty kredytu
Niestety stan epidemii, a co za tym idzie trudności w prowadzeniu firmy, uzyskiwaniu zarobków, wykonywaniu pracy odbiją się negatywnie na całej gospodarce i na każdym obywatelu z osobna. Wielu kredytobiorców będzie miało (lub nawet już mają) problemy ze spłatą kredytów. Bo jak spłacać kredyty, skoro brak jest możliwości zarobkowych lub uległy one znacznemu pogorszeniu?
W związku z sytuacją spowodowaną koronawirusem ustawodawca ma wprowadzić rozwiązanie w postaci odroczenia/zawieszenia spłaty kredytów, nazywane przez niektórych „wakacjami kredytowymi”.
W dniu 16 marca Związek Banków Polskich ogłosił komunikat w sprawie działań pomocowych podejmowanych przez banki w związku z pandemią. Zgodnie z deklaracjami ZBP banki:
- ułatwią w sposób maksymalnie uproszczony odroczenie (zawieszenie) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres do 3 miesięcy i automatyczne wydłużenie o ten sam okres łącznego okresu spłaty kredytu pod warunkiem przedłużenia okresu obowiązywania zabezpieczenia spłaty kredytu.
- udzielą pomocy wszystkim przedsiębiorcom, którzy mieli na koniec 2019 roku zdolność kredytową, zostali dotknięci skutkami koronawirusa COVID – 19 i którym w najbliższych miesiącach upływa termin odnowienia istniejącego finansowania, w postaci odnowienia na wniosek klienta finansowania na okres do 6 miesięcy.
Cały komunikat ZBP znajduje się pod tym linkiem klik!.
UOKiK zaproponował z kolei, żeby banki zawieszały umowę kredytu konsumenckiego lub hipotecznego na rok. W czasie zawieszenia kredytu kredytobiorca nie ponosiłby żadnych opłat związanych z kredytem. Umowa kredytowa zostałaby przedłużona o czas zawieszenia.
Z informacji, które jednak do nas docierają (np. ze strony Polskiej Agencji Prasowej) proponowane przez UOKiK rozwiązanie nie znajdzie się w projekcie ustawy tzw. „pakietu tarczy antykryzysowej”.
Niestety na projekt musimy jeszcze poczekać.
Oczywiście możliwość złożenia do banku wniosku o restrukturyzację kredytu (odroczenie, zawieszenie, zmianę wysokości rat) istniała zawsze. Wielokrotnie pomagaliśmy klientom przy takich wnioskach. Po wprowadzeniu jednak przepisów, związanych z pandemią, ma to być znacznie prostsze a banki prawdopodobnie częściej będą odraczać spłaty.
Ostrożnie przy podpisywaniu aneksów
Banki wprowadzają możliwość odroczenia spłat rat kredytu m.in. poprzez ich strony internetowe. Jeżeli zatem klient ma konto w danym banku, to poprzez swój profil klienta może wypełnić specjalnie przygotowany przez bank wniosek. Możliwość taka znajduje się najczęściej przy parametrach/ustawieniach dla konkretnego kredytu. Wypełnienie wniosku i zaakceptowanie go przez bank wiąże się z koniecznością „podpisania” aneksu. Aneksy prawdopodobnie będą podpisywane w placówkach banku, a ich treść kredytobiorca pozna dopiero „na miejscu”.
Należy dokładnie czytać wnioski, które zostaną wypełnione, warunki odroczenia czy zawieszenia spłaty oraz aneksy!
Aneks powinien dotyczyć tak naprawdę tylko tego, o co rzeczywiście wnosimy. Bank powinien umożliwić nam, szczególnie w tym trudnym czasie, zapoznanie się z treścią aneksu w domu, przed jego podpisaniem.
Zwracajmy uwagę, czy i jakie koszty przewiduje aneks, czego one dotyczą. Sprawdźmy co się stanie z kredytem, jeżeli nie będziemy go w stanie po „wakacjach kredytowych” spłacać
Trzeba również pamiętać, że odroczenie spłaty rat kapitałowych np. o 3 miesiące oznacza, że nadal musimy spłacać ratę odsetkową. Odroczenie dotyczy bowiem tylko części kapitałowej a nie odsetek! Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zawieszenia rat kapitałowo-odsetkowych. Wówczas przez pewien okres np. 3 miesiące nie spłaca się w ogóle rat kredytowych (czyli zarówno części odsetkowej jak i kapitałowej). Wydłużenie ulegnie natomiast ogólny okres spłaty kredytu.
Frankowicze a wakacje kredytowe
W związku z sytuacją na świecie znacznie wzrósł m.in. kurs franka. Wpływa to niestety na wysokość rat kredytów i salda. Okoliczność ta może również przyczynić się do pochopnego podejmowania decyzji.
Frankowicze muszą być szczególnie ostrożni przy podpisywaniu aneksów. Powinni zwracać uwagę m.in. na to, czy np. podpisując aneks w jakiś sposób nie uznają swojego długu wobec banku. Ponadto w aneksie mogą znaleźć się zapisy, dotyczące ustalenia na nowo zasad spłaty kredytu, odnoszące się bezpośrednio do klauzul niedozwolonych. Biorąc pod uwagę fakt, że 14 lat temu banki podsuwały klientom do podpisu umowy, obarczone szeregiem wad prawnych, do podpisywania aneksów należy podchodzić z dużą rozwagą.
W każdej sytuacji warto skonsultować się z prawnikiem, żeby nie utrudnić (czy nawet nie zamknąć) sobie drogi do dochodzenia roszczeń od banków w przyszłości.
Wpisy, dotyczące sytuacji, związanej COVID-19 które mogą być pomocne dla przedsiębiorców i konsumentów klik!
Pomoc Kancelarii dla Frankowiczów, analiza umowy, koszty – klik!
Jeżeli chcą Państwo skorzystać z pomocy prawnej, zapraszamy do kontaktu:
Email: kancelaria@brodniccy.pl
Telefon: +48 56 684 45 67
Telefon kom.: 692 491 016
lub poprzez formularz kontaktu Kontakt z Kancelarią