
COVID-19 a płatność składek ZUS
COVID-19 a płatność składek ZUS
Jednym z największych zmartwień naszych kontrahentów – przedsiębiorców zarówno małych, średnich, jak i dużych jest konieczność płacenia składek ZUS za pracowników w okresie przymusowego przestoju przedsiębiorstwa z powodu koronawirusa . I w tym zakresie liczymy na specustawę przygotowywaną przez rząd dla przedsiębiorców.
Są jednak pewne rozwiązania prawne przewidziane w obecnych przepisach.
Przypominam zatem, że Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych w art. 28 i 29 przewiduje możliwość umorzenia należności z tytułu składek, odroczenia płatności składek lub rozłożenia ich na raty.
Umorzenie składek ZUS może nastąpić w całości lub w części w przypadku:
- całkowitej nieściągalności składek
- oraz w uzasadnionych przypadkach pomimo braku ich całkowitej nieściągalności.
Umarzanie należności z tytułu składek
Art. 28.
- Należności z tytułu składek mogą być umarzane w całości lub w części przez Zakład, z uwzględnieniem ust. 2–4.
- Należności z tytułu składek mogą być umarzane tylko w przypadku ich całkowitej nieściągalności, z zastrzeżeniem ust. 3a.
- Całkowita nieściągalność, o której mowa w ust. 2, zachodzi, gdy: dłużnik zmarł nie pozostawiając
- żadnego majątku lub pozostawił ruchomości niepodlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów albo pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty stanowiącej trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia i jednocześnie brak jest następców prawnych oraz nie ma możliwości przeniesienia odpowiedzialności na osoby trzecie;
- sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe z przyczyn, o których mowa w art. 13 oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości i art. 361 przesłanki umorzenia postępowania upadłościowego pkt 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. − Prawo upadłościowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 498, z późn. zm.);
- nastąpiło zaprzestanie prowadzenia działalności przy jednoczesnym braku majątku, z którego można egzekwować należności, małżonka, następców prawnych, możliwości przeniesienia odpowiedzialności na osoby trzecie w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa;
- nie nastąpiło zaspokojenie należności w zakończonym postępowaniu likwidacyjnym;
- wysokość nieopłaconej składki nie przekracza kwoty kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym;
- nie nastąpiło zaspokojenie należności w umorzonym postępowaniu upadłościowym;
- naczelnik urzędu skarbowego lub komornik sądowy stwierdził brak majątku, z którego można prowadzić egzekucję;
- jest oczywiste, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwot przekraczających wydatki egzekucyjne.
3a. Należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ubezpieczonych będących równocześnie płatnikami składek na te ubezpieczenia mogą być w uzasadnionych przypadkach umarzane pomimo braku ich całkowitej nieściągalności.
Rozporządzenie z dnia 31.07.2003 r.
Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w rozporządzeniu z dnia 31.07.2003 r. wskazał szczegółowe zasady umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Jednym z przypadków jest poniesienie strat materialnych w wyniku klęski żywiołowej lub innego nadzwyczajnego zdarzenia powodujących, że opłacenie należności z tytułu składek mogłoby pozbawić zobowiązanego możliwości dalszego prowadzenia działalności.
Przedsiębiorca może również wnieść o odroczenie terminu płatności składek, a także rozłożenie płatności składek na raty.
Odroczenie terminu płatności należności z tytułu składek
Art. 29.
- Ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie Zakład może na wniosek dłużnika odroczyć termin płatności należności z tytułu składek oraz rozłożyć należność na raty, uwzględniając możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych. 1a.Odroczenie terminu płatności należności z tytułu składek oraz rozłożenie należności na raty następuje w formie umowy.
- Od składek, które rozłożono na raty, nie nalicza się odsetek za zwłokę począwszy od następnego dnia po dniu wpływu wniosku o udzielenie tych ulg.
- Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie ustalonych przez Zakład rat, pozostała kwota staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi na zasadach określonych w ustawie – Ordynacja podatkowa.
- W przypadkach, o których mowa w ust. 1, Zakład ustala opłatę prolongacyjną na zasadach i w wysokości przewidzianej w ustawie – Ordynacja podatkowa dla podatków stanowiących dochód budżetu państwa.
Nowa specustawa dotycząca przedsiębiorców ma wprowadzić kolejne rozwiązania. Pani Prezes ZUS w wywiadzie w TOK FM informowała, że w pracach nad specustawą jest propozycja, by nie pobierać opłaty prolongacyjnej, o której mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Z niecierpliwością czekamy na specustawę dotyczącą sytuacji przedsiębiorców. Zobaczymy, co wymyślą rządowi eksperci. Czy ta pomoc dla przedsiębiorców okaże się wystarczająca, czy tylko połowiczna.
Pomoc Kancelarii dla Frankowiczów, analiza umowy, koszty – klik!
Jeżeli chcą Państwo skorzystać z pomocy prawnej, zapraszamy do kontaktu:
Email: kancelaria@brodniccy.pl
Telefon: (056) 622 24 77
Telefon kom.: 692 491 016
lub poprzez formularz kontaktu Kontakt z Kancelarią