
Rozwód
Zabezpieczenie alimentów w sprawie o rozwód
Jak i kiedy złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentów w sprawie o rozwód?
Sprawy o rozwód należą do właściwości Sądów Okręgowych. Wniosek o zabezpieczenie alimentów można złożyć zarówno w pozwie o rozwód, jak i w toku trwania sprawy. Wniosek taki strona może złożyć również w postępowaniu odwoławczym przed Sądem Apelacyjnym. W sprawach rozwodowych często dochodzi do sytuacji, że jedna ze stron wyprowadza się i „zapomina” o tym, że ma dzieci. Wówczas wniosek o zabezpieczenie alimentów należy złożyć w pierwszym piśmie procesowym, jakim jest pozew lub odpowiedź na pozew. Zdarza się, że potrzeba zabezpieczenia alimentów zachodzi dopiero w toku sprawy. O ich zabezpieczenie można wystąpić aż do zamknięcia sprawy przed Sądem II instancji.
Co powinien zawierać wniosek o zabezpieczenie alimentów w sprawie o rozwód?
We wniosku należy uprawdopodobnić roszczenie o zabezpieczenie alimentów. Oznacza to, że strona składająca taki wniosek musi przedstawić wykaz kosztów utrzymania dzieci. Należy pamiętać, że do kosztów tych należą również stałe opłaty z tytułu utrzymania domu lub mieszkania. Opłaty takie dzieli się proporcjonalnie do liczby mieszkańców lokalu. Do wniosku powinno dołączyć się rachunki lub dowody ponoszonych opłat. Małżonek składający wniosek musi również uzasadnić potrzebę zabezpieczenia alimentów. A zachodzi ona wówczas, jeżeli drugi małżonek nie zaspokaja w żadnym lub niewystarczającym stopniu potrzeb dzieci.
W sprawach o rozwód Sąd wydaje postanowienie o zabezpieczeniu alimentów na podstawie art. 753 kpc.
§ 1. W sprawach o alimenty zabezpieczenie może polegać na zobowiązaniu obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo albo okresowo określonej sumy pieniężnej. W sprawach tych podstawą zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia.
§ 2. W wypadkach wymienionych w § 1 sąd z urzędu doręcza stronom odpis postanowienia o zabezpieczeniu.
W sprawach o zabezpieczenie alimentów nie obowiązuje przepis art. 731 kpc:
„Zabezpieczenie nie może zmierzać do zaspokojenia roszczenia, chyba że ustawa stanowi inaczej.”
Wydanie postanowienia o zabezpieczeniu alimentów w sprawie o rozwód.
Sąd wydaje postanowienie o zabezpieczeniu na posiedzeniu niejawnym poza rozprawą lub po przeprowadzeniu rozprawy. W tych sprawach dużo zależy od praktyki Sądów lub nawet poszczególnych sędziów. Zwróciłam uwagę, że w naszych toruńskich sądach w ostatnim czasie pojawiła się praktyka przeprowadzania rozprawy przed wydaniem postanowienia. W związku z tym termin rozprawy wyznaczany jest szybko, a sama sprawa dotyczy tylko rozstrzygnięcia wniosku o zabezpieczenie.
Wykonalność postanowienia o zabezpieczeniu alimentów w sprawie o rozwód.
Sąd wydając postanowienie o zabezpieczeniu alimentów nadaje mu od razu klauzulę wykonalności. Konsekwencją tego jest możliwość bardzo szybkiej egzekucji alimentów. Dlaczego tak się dzieje? Znajduje to swoje uzasadnienie w tym, że przede wszystkim brane jest pod uwagę dobro dzieci. Dobrem tym jest w tym przypadku konieczność natychmiastowego zapewnienia dzieciom środków do życia.
Zaskarżenie postanowienia o zabezpieczeniu alimentów w sprawie o rozwód.
Jeśli Sąd wyda postanowienie o zabezpieczeniu alimentów na posiedzeniu niejawnym, to wysyła je stronom wraz z uzasadnieniem. Wówczas małżonek, który chce zaskarżyć postanowienie Sądu ma 7 dni na złożenie zażalenia. Jeśli Sąd wydał postanowienie na posiedzeniu jawnym, to najpierw strona ma 7 dni na złożenie wniosku o uzasadnienie postanowienia. Po otrzymaniu postanowienia wraz z uzasadnieniem, skarżący ma 7 dni na złożenie zażalenia. Zażalenie składa się do Sądu Apelacyjnego za pośrednictwem Sądu Okręgowego, w którym toczy się sprawa o rozwód. Dopiero Sąd Okręgowy przesyła akta Sądowi Apelacyjnemu. Sąd Apelacyjny może uchylić, częściowo zmienić lub utrzymać w mocy postanowienie Sądu I instancji. Z całą jednak pewnością – sprawa o rozwód przeciągnie się o wiele miesięcy ….
Jeżeli chcą Państwo skorzystać z pomocy prawnej, zapraszamy do kontaktu:
Email: kancelaria@brodniccy.pl
Telefon: (056) 622 24 77
Telefon kom.: 692 491 016
lub poprzez formularz kontaktu Kontakt z Kancelarią