
Orzeczenie TSUE w sprawie “frankowiczów”
Kredyty frankowe a orzeczenie TSUE. Na ten wyrok czekali zarówno konsumenci jaki i same banki. Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości w pewien sposób ułatwi „frankowiczom” dochodzenie swoich roszczeń przed sądami.
Stan faktyczny
Kredytobiorcy (powodowie) domagali się stwierdzenie nieważności umowy kredytowej. Jako przyczynę swoich żądań wskazywali nieuczciwe klauzule, dotyczące rozliczania (indeksowania) kredytu wyrażonego w walucie polskiej kursem franka szwajcarskiego. Zgodnie z zapisami w umowie kwota kredytu wypłacana w walucie polskiej była przeliczana na jej równowartość we frankach. Następnie od tej kwoty wyliczane były poszczególne raty kredytu. Dzięki temu bank mógł w sposób dowolny ustalać kurs wymiany walut. W konsekwencji również – wartość rat i pozostałej do spłaty kwoty kredytu.
Zgodnie z art. §9 ust. 2 tego samego regulaminu raty miesięczne kredytu podlegającego spłacie wyrażone są w CHF i w dniu ich wymagalności są pobierane z rachunku bankowego prowadzonego w PLN, według kursu sprzedaży PLN-CHF podanego we wspomnianej tabeli kursów walut.
/ Wyrok Trybunału (trzecia izba) z dnia 3 października 2019 r., EUR-Lex – 62018CJ0260 – PL, Strona z wyrokiem TSUE/
Pytanie prejudycjalne i orzeczenie wstępne
TSUE podniósł, że w każdej sytuacji sądy krajowe muszą zbadać, czy jest możliwe utrzymanie w mocy umowy, pozbawionej poszczególnych klauzul. Może się bowiem okazać, że z uwagi na posiadane istotne nieprawidłowości (dotyczące przedmiotu głównego umowy), zmieniona umowa nie może nadal obowiązywać. Luk spowodowanych usunięciem nieuczciwych klauzul, nie można zastąpić wyłącznie na podstawie przepisów krajowych o charakterze ogólnym, odwołujących się do zasad słuszności lub ustalonych zwyczajów.
TSUE stwierdza jednak, że umowę taką można unieważnić. Przy czym jest to zależne od woli kredytobiorcy. Może się on sprzeciwić unieważnieniu umowy, jeżeli uzna, że unieważnienie jest dla niego niekorzystne. Może zdecydować, że umowa ma nadal obowiązywać w dotychczasowym kształcie.
Należy pamiętać, że unieważnienie umowy rodzi po stronie konsumenta kredytobiorcy obowiązek zwrotu pozostałego do spłaty kredytu. Sąd musi zatem przeanalizować, przy uwzględnieniu woli kredytobiorcy, co jest dla niego korzystniejsze.
Kredyty frankowe a orzeczenie TSUE. Czy sądy muszą przy wydawaniu wyroków uwzględniać orzeczenie TSUE?
Wyroki Trybunału nie są formalnie wiążące dla sądów krajowych. Teoretycznie sądy nie muszą się do nich bezpośrednio stosować. W praktyce jednak sądy respektują orzeczenia TSUE i podążają kierunkiem wyznaczonym przez Trybunał. W zasadzie, chcąc wydać orzeczenie odmienne, sąd krajowy musiałby zwrócić się z nowym pytaniem prejudycjalnym. Jeżeli już sąd wyda orzeczenie odmienne to raczej musi się spodziewać, że strona je zaskarży. Z całą jednak pewnością orzeczenie wydane przez TSUE będzie wiązać w sprawie, w której sąd krajowy zwrócił się z pytaniem prejudycjalnym do TSUE (art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu UE).
Jeżeli chcą Państwo skorzystać z pomocy prawnej, zapraszamy do kontaktu:
Email: kancelaria@brodniccy.pl
Telefon: (056) 622 24 77
Telefon kom.: 692 491 016
lub poprzez formularz kontaktu Kontakt z Kancelarią